Služby motoristom

20.11.2013 23:09

Nešťastie nechodí po horách, ale po cestách. Aj takto by sa dala parafrázovať stará ľudová múdrosť. Pri dnešnej hektike na cestách to platí dvojnásobne.

Časy našich starých otcov, kedy dopravná nehoda bola mimoriadna udalosť, o ktorej sa ešte dlho hovorilo sú už dávno preč.  Dopravné nehody sa stali samozrejmou súčasťou dnešných dní, ktoré už ani nikoho neprekvapujú. Tiež sa už nikto nepozastavuje nad dnešnou hustotou premávky, ktorá neustále rastie. Preprava tovaru, ľudí, cestovanie za prácou a povinnosťami to všetko kladie nároky na  vodičov byť v cieli svojej cesty načas. Aj malá dopravná nehoda môže však spôsobiť veľké zdržanie ak nie je odstránená odborne s profesionálnou technikou. Vznikajú tak zdržania, ktoré ostatným účastníkom cestnej premávky nie len spôsobujú problémy, ale aj finančné straty. V čase minulých boli ľudia odkázaní sami na seba alebo na spolupatričnosť iných. Doba sa však našťastie mení k lepšiemu už aj na Slovensku. Aj keď mnohí vodiči si ešte stále neuvedomujú, že časy sa menia a menia sa aj priority. Ak sa ich vozidlo následkom nehody stane prekážkou je potrebné ho čo v najkratšej dobe odstrániť a sprejazdniť cestu. Nie je čas na improvizáciu a ľudovú tvorivosť, lebo každou minútou kedy je cesta neprejazdná narastá nervozita vodičov a strata dopravcov. Preto by malo byť v záujme všetkých aby keď už dôjde k nehode a zdržaniu tak vzniknutú situáciu riešili profesionáli, ktorí majú potrebné skúsenosti, ale hlavne potrebnú techniku. Len to je zárukou, že zdržanie a následky budú minimalizované. Aj v záujme poškodených by malo byť aby sa o ich havarované vozidlo postarali profesionáli a tak zabránili ďalším škodám. 

Väčšina motoristov za svoju vodičskú kariéru nikdy vážnejšiu dopravnú nehodu nezažila na vlastnej koži, preto ak sú potom jej účastníkmi sú často bezradní. Nevedia čo majú robiť, na koho sa majú obrátiť, často zmätkujú, ak  sú ešte aj zranení a ďaleko od domova nevedia kto sa postará o ich havarované vozidlo o ich osobne veci a batožinu. Často sa obracajú alebo sú im privolané odťahovacie služby, o ktorých nemajú ani len tušenie čo s ich autom a nákladom spravia, kým budú v nemocnici, kde bude zatiaľ ich auto uschované. Ako v každej oblasti života aj tu je veľa serióznych firiem ale aj veľa fušerov a dokonca aj podvodníkov. Ako sa ma vystresovaný vodič, ktorý je v šoku prípadne aj zranený vedieť rýchlo zorientovať aby si vybral serióznu firmu, ktorá sa o jeho auto postará profesionálne? Ako by sa mu asi tak uľavilo, keby videl, že o jeho auto sa prišla postarať firma, o ktorej už počul, o ktorej už čítal v tlači, ktorú videl zasahovať pri iných nehodách. Že by sa pri výbere odťahovky nemusel prácne dopracovávať k telefónnemu číslu ale na celom území Slovenska by mu stačilo si zapamätať jedno číslo, kde by mu vedeli kedykoľvek pomôcť. Kde by mal istotu, že mu na pomoc prídu profíci s kvalitnou technikou a nie nejaký ušmudlaný cesnakom a pivom páchnuci kutil na rozpadnutom náklaďáčiku bez potrebných povolení a školení. 

Na našich cestách pri dopravných nehodách je často vidieť prapodivné scény ako vystrihnuté z treťotriedneho hollywoodskeho hororu, ktorého dej sa odohráva vo fiktívnej postkomunistickej krajine východného bloku. Asi tak nejako to môže pripadať vodičovi z niektorej vyspelej motoristickej krajiny prechádzajúceho cez Slovensko. Poľnohospodárska technika vyprosťujúca havarovaný kamión na diaľnici, neosvetlená skupinka mladíkov v noci na ceste prvej triedy pokúšajúca sa ručne naložiť havarované vozidlo do starej dodavky, staručký žeriav Praga V3S bez evidenčných čísel a revízie na strede cesty bez označenia vyťahujúci dodávku, alebo dokonca bager prevážajúci v radlici havarované auto za plnej premávky po ceste medzinárodného významu a to všetko s tichým súhlasom prizerajúcich sa mužov zákona. A to je len pár príkladov z každodennej slovenskej reality.  To si naozaj môže zahraničný motorista pripadať ako Alenka v ríša zázrakov. Našinec si na to už nejak zvykol a ani mu to nepripadá divné aj, keď si zahromží v kolóne, že zas bude meškať, nezamýšľa sa nad príčinami. 

A pritom riešenie tu je. Slovenský motorista, ktorý to všetko platí a musí znášať, by mal vyžadovať aby mu bola poskytnutá služba na profesionálnej úrovni. Ako vraví jedno príslovie „Nie sme takí bohatí aby sme si mohli kupovať lacné veci“ v tomto prípade sadne presne.  Lebo čo sa prvoplánove niekomu môže zdať ako veľmi výhodné sa neskôr môže stať jeho nočnou morou. Napríklad, keď vám firma bez potrebných povolení a poistení poškodí vozidlo alebo náklad vymáhanie škody spôsobenej neprofesionálnym prístupom je prakticky nemožné. Mnohí vodiči napríklad nevedia, že v prípade dopravnej nehody majú nárok na bezplatný odťah v rámci asistenčných služieb, ale len v prípade, že službu vykonala profesionálna odťahovacia služba. 

Na Slovensku sa zabúda, že aj motorista čakajúci v kolóne kvôli dopravnej nehode ma právo čo najrýchlejšie a bez zbytočných prieťahov ďalej pokračovať vo svojej ceste. Namiesto toho je nezmyselne zdržiavaný kvôli nesprávnym rozhodnutiam kompetentných, ktorí tolerujú vrtochy účastníkov nehody a ich sebecké správanie na úkor ostatných, ktorí trpia ich snahou „ušetriť“. Situácia by sa určite vyriešila veľmi rýchlo, keby si čakajúci vodiči začali u vinníka nárokovať škody, ktoré im vznikli zdržaním a verejná mienka by tlačila na kompetentných, aby netolerovali obštrukcie vodičov, ale riešila vzniknutú situáciu operatívne tak ako im to ukladá zákon. Teda napríklad okamžitým privolaním profesionálov s potrebnou technikov, ktorí sú schopní vzniknutú situáciu vyriešiť tak aby motorista nebol zbytočne zdržiavaní a aby čo najskôr mohol pokračovať vo svojej ceste.